Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass m is launched up on a rough inclined plane making an angle of 30° with the horizontal. The coefficient of friction between the body and plane is x5. If the time of ascent is half of the time of descent. The value of x is …… .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let us assume that,

TA be the time of ascent of body and TD be the time of descent of body.

From second equation of motion, we have

s=ut+12at2

During the time of ascent, the distance covered by the body,

s=12aAtA2                 ...(i)

and during the time of descent, the distance covered by the body,

S=12aDtD2             ...(ii)

 From Eqs. (i) and (ii), we get

 12aAtA2=12aDtD2 aAtA2=aDtD2tA2tD2=aDaA tA2tD2=gsinθμgcosθgsinθ+μgcosθ tAtD=gsinθμgcosθgsinθ+μgcosθ=gsin30μgcos30gsin30+μgcos30 12=13μ1+3μ tAtD=12( given )   μ=35                        ....(iii)

According to question, the coefficient of friction between the body and plane is x5, therefore, on comparing it with Eq. (iii), we can write x = 3.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass m is launched up on a rough inclined plane making an angle of 30° with the horizontal. The coefficient of friction between the body and plane is x5. If the time of ascent is half of the time of descent. The value of x is …… .