Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 5×103kg moving with speed 2 ms-1 collides with a stationary  body of mass 15×103 kg  inelastically and sticks to it. Then, loss in kinetic energy of the system will be [AIIMS 2019]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.5 kJ

b

15 kJ

c

5 kJ

d

10 kJ

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, mass of body,  m1= 5×103 kg

Velocity, v1=2 ms-1

and mass of another body, m2=15×103 kg

For perfectly inelastic collision, e = 0.
 Loss in kinetic energy of system,

                     ΔEK=12m1m2m1+m2×v12

                              =12×5×103×15×1035×103+15×103×(2)2

                              = 7.5×103J

                               = 7.5 kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring