Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bomb of 1kg is thrown vertically up at a speed 100m/sec. After 5 seconds it explodes into two parts. One of the mass 400 grams goes down at a speed of 25m/sec. What is the speed and direction of the other part just after the explosion?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100 m/sec upward

b

50 m/sec downwards             

c

150 m/sec upwards

d

100 m/sec downwards

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

after 5sec velocity of bomb:

v=ugt=10010×5=50m/sec

Mass of one piece of bomb = 400 grams = 0.4 kg

Mass of second piece of bomb = 1000- 400 = 600 grams = 0.6 kg

Initial momentum before the explosion:

= mv

=1×50 kgmsec1

From momentum conservation

1×50=0.4×25+0.6V|

V|=100 m/sec upwards

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring