Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bomb of mass 20 kg, initially at rest, explodes into two pieces of masses 8 kg and 12 kg. If the kinetic energy of the 8kg piece is 576 J, find the kinetic energy (in joules) of the 12 kg piece.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 384.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 Speed of the 8 kg piece, v1=2E1m1=2×5768=12 m/s

Let the speed of the 12 kg piece be v2 . Since there is no external force, applying the law of conservation of momentum,

m2v2=m1v1

Or 

 v2=m1v1m2=8×1212=8 m/s 

Kinetic energy of the 12kg piece is  E2=12m2v22=12×12×(8)2=384 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring