Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bomb of mass 6 kg initially at rest explodes into two fragments of masses of 4 kg and 2 kg, respectively. If the greater mass moves with a velocity of 5 m s–1, find the velocity of the 2 kg mass.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

- 20 m/s

b

- 10 m/s

c

- 30 m/s

d

- 40 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, M1 = 4 kg, M2 = 2 kg

Since the bomb is initially at rest, U = 0.

Its initial momentum = MU = 6 × 0 = 0

v1 = 5 m s−1, v2 =?

Using the law of conservation of momentum

MU = m1v1 + m2v2

0 = 4 × 5 + 2 × v2

i.e., 0 = 20 + 2 × v2

v2 = - 20/2 = - 10 m/s

-ve sign of v2 implies that 2 kg mass moves in the direction opposite to 4 kg mass.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring