Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bomber flying with a horizontal velocity of 500 km/h at an altitude of 5 km wants to hit a train moving with a constant velocity of 100 km/h in the same direction and in the same vertical plane. The angle θ between the line of sight of the target and the horizontal at the instant the bomb should be released is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

55

b

57

c

72

d

27

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity of train relative to bomber is ur, then

ur=500100=400km/h=400×(5/18)=(1000/9)m/s

The situation is shown fig. (8).

Question Image

Since    h=gx22ur2

 5000=gx22(1000/9)2=10x22×(1000/9)2x=3513.65m

Further,     tanθ=hx

or      tanθ=5000351365=1423

or      θ=tan1(1423)=55

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring