Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bomber plane moving at a horizontal speed of 20 m/s releases a bomb at a height of 80 m above ground as shown in figure. At the same instant, a hunter of negligible height starts running from a point below it, to catch the bomb with speed 10 m/s. After 2s, he realised that he cannot make it, he stops running and immediately holds his gun and fires in such direction so that just before bomb hits the ground, bullet will hit it. What should be the firing speed of bullet? (Take, g = 10 m/s2

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1010m/s

b

2010m/s

c

10 m/s

d

None of these

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

T=2Hg=2(80)10=4sR=uT=20×4=80m

In 2 s, hunter will travel 10×2=20m

For bullet, T=2usinθg=42=2s …….(i) 2usinθg=2susinθ=10---(1)

                   R=u2sin2θg=8020=60m  ……..(ii)

From Eqs. (i) and (ii), we get

u22sinθcosθgusinθ=6010

tanθ=13 and u=1010m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring