Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bond has a face value of  ₹1000 matures in 5 years, coupon rate is 4% p.a. with interest paid semi-annually. If the bond is priced to yield 6% p.a., the present value of the bond is (Given (1.03)10=0.7441

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 ₹ 1052.18

b

1038.53

c

 ₹953.12 

d

 ₹914.70 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, F=1000,r=42% per half year

= 2% per half year

N = 5 x 2 = 10 half years, d=62%=3% per half year

i=3100=0.03,C=F×r100=1000×2100=20

So,  P.V. =201(1.03)100.03+1000(1.03)10

=30×0.25590.03+1000×0.7441=170.6+744.10=914.70

 Option (d) is the correct answer.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring