Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bowler throws a ball horizontally along east direction with speed of 144 km/hr. The batsman hits the ball such that it deviates from its initial direction of motion by 74º north of east direction, without changing its speed. If mass of the ball is 13kg and time of contact between bat and ball is 0.02 s. Average force applied by batsman on ball is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

800 N, 53º East of North

b

800 N, 53º North of West

c

800 N, 53º West of North. 

d

800 N, 53º North of East

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v=144km/hr=144×518=40m/s 
p=2mv sinθ2=2×13×40×35=16 kg m/s

F=pt=160.02=800 N

Question Image
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring