Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A box is accelerating with acceleration = 2 m/s2. A block of mass 10 kg placed inside the box and is in contact with the vertical wall as shown. The friction coefficient between the block and the wall is μ=0.6 and take g = 10 m/s2. Then choose correct option(s)

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The acceleration of the block will be 20 m/s2

b

The friction acting on the block will be 100 N

c

The contact force between the vertical wall and the block will be 1005N

d

The force between the vertical wall and the block is only electromagnetic in nature

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

N=ma=100×20=200N

f1=νB=0.6×200=120N

f=100N

Question Image

 

 

 

 

 

 

Since f<fl, so block will not slip down and acceleration of block will alsop be 20 m/s2 in horizontal direction. Net contact force: F=N2+f2=2002+1002=1005N

All contact forces are electromagnetic in nature

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A box is accelerating with acceleration = 2 m/s2. A block of mass 10 kg placed inside the box and is in contact with the vertical wall as shown. The friction coefficient between the block and the wall is μ=0.6 and take g = 10 m/s2. Then choose correct option(s)