Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy is riding on a flat car of a train moving with velocity 10 ms-1. The boy throws a ball which according to him makes angle 60° with the horizontal and in line with track. An observer on the ground observes the ball to rise vertically. He sees the ball to rise by __ m. (g=10ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12

b

15

c

20

d

18

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

vball/train=vball-vtrain  vball=vball/train+vtrain

Since ball moves in vertical direction w.r.t observer on ground, its velocity x-component direction will be zero.

Question Image

Let the velocity of ball relative to train vBT=v.

      vx=v cos60°-vT=0    ......(1) and    vy=v sin60°                   ......(2)

From (1)v=vTcos60°=20 ms-1

and vy=20×sin60°=103=103 ms-1

 Maximum height reached by ball =vy22g=(103)22×10=15 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring