Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy of mass 30 kg starts running from rest along a circular path of radius 6m with constant tangential acceleration of magnitude 2m/s2. After 2 s from start he feels that his shoes started slipping on ground. The friction coefficient between his shoe and ground is μ. Find 6μ ? (Take  g=10m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

After 2 sec speed of boy will be v=2×2=4m/s

At this moment centripetal force on boy is Fr=mv2R=30×166=80N

Tangential force on boy is F=Fr2+Ft2=100N

At this time of slipping F=μmg or 100=μ×30×10μ=13

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring