Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy prevents fall of his book on the ground by pressing it against a vertical wall. If weight of his book is 10 kg and μs  of the wall is 0.2. Find the minimum force needed by him in his attempt. (given,g=10ms2) (In Newton)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 500.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m=10kgandμs=0.2The various forces acting on the book are shown in the figure. 
At equilibrium,
         

Question Image

                                               
R=N          ….(i)

 μsR=mg       ....(ii)

Given,     

From Eq. (ii), we get

  0.2R=10×10

 R=1000.2=500N

  Minimum force needed is 500N.              
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring