Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy standing on a cliff of 480 m height, drops a stone. One second later, he throws a second stone after the first. They both hit the ground at the same time. With what speed does he throw the second stone? (Take =10m/s2 )


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 m/s

b

10.5 m/s

c

14.7 m/s

d

19.6 m/s 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

He throw the second stone with the speed of 10.5 m/s.
Given data and assumptions:
Dropping height, h=480 m
Initial velocity of first stone, u1=0    (as it is dropped freely.)
Initial velocity of 2nd stone, =u2
Using 2nd equation of motion for the first stone
 h=u1t+12gt2
480=0×t+12×10×t2  
t2 = 4805
t2= 96
t=9.8 s 
The time taken by the second stone will be 1 second less than the first stone.
t=8.8 s
Using 2nd equation of motion for the 2nd stone
h=u2t+12gt2 
 480=u2×(8.8)+12×(10)×(8.8)2
     u=10.5 m/
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A boy standing on a cliff of 480 m height, drops a stone. One second later, he throws a second stone after the first. They both hit the ground at the same time. With what speed does he throw the second stone? (Take =10m/s2 )