Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy throws a ball upwards with velocity v0 = 20 m/s. The wind imparts a horizontal acceleration of 4 m/s2 to the left. The angle θ with the vertical at which the ball must be thrown, so that the ball returns to the boy’s hand is : (g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

tan-1 (1.2)

b

tan-1 (0.2)

c

tan-1 (2)

d

tan-1 (0.4)

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

vy=v0cosθ=20cosθvx=v0sinθ=20sinθ
Time of flight of the ball is :
T=2vyg=40cosθ10=4cosθ...(i)
In this time displacement of ball in horizontal direction should also be zero,
i.e.,  0=vxT12axT2
This gives, T=2vxax=(20sinθ)24
= 10 sin θ .....(ii)
From eqn. (i) and eqn. (ii)
4 cosθ = 10 sin θ
tanθ=410=0.4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring