Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bulb containing a gas of constant volume is attached to a manometer tube open at other end as shown in figure. The manometer is filled with a liquid of density (1/3)rd that of mercury. Initially h was 228 cm. Through a small hole in the bulb, gas leak caused a pressure decrease as dpdt=kP. If the value of h is 114 cm after 7 minutes, calculate the value of k in units of hour1. (Report answer in multiple of 101. )
[ Use : ln (4/3)=0.28 & density of Hg=13.6 g/ml]
Question Image

 

 

 

Atmospheric pressure is 76 cm of Hg

 

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Atmospheric pressure is 76 cm of Hg

P=Poekt Po=2283+76=152cm  Hg.

At t=7 min.

P=1143+76=114cm  Hg 152ekt=114 [k=1tln152114=17×0.28=0.04min1=0.04×60hr1=2.4hr1]

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring