Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bullet fired into a wooden block loses 75% of its velocity after penetrating 15 cm into it' How much further distance it has to penetrate to be stopped completely ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 cm

b

2 cm

c

3 cm

d

4 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let u be the initial velocity of the bullet and a be the retardation of the wooden board assumed to be constant. Using the formula v2 =u2 +2as, we have
u42=u22a×15oru216u216=30a
u2=32a...(1)
Let it travel a further distance s before it is stopped. Then
0=u422as
or u2 = 32 as … (2)
From eqs. (1) and (2).
32 a s = 32 a or s = 1 cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring