Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bullet is fired normally on an immovable wooden plank. It loses 25% of its momentum in penetrating a thickness of 3.5 cm. The total thickness penetrated by the bullet is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14 cm 

b

8 cm 

c

12 cm 

d

10 cm 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let u cms-1 be the speed of the bullet. Since the mass of the bullet remains unchanged, its speed becomes v=3u4cms-1 after it penetrates a distance x=3.5cm.

The retardation a due to the resistance of the wooden is given by 

u2-v2=2ax or u2-3u42=2a×3.5

which gives a=u216cms-2.

The bullet will come to rest when its velocity v' = 0. If x' is the thickness penetrated by the bullet, then 

u2-v'2=2ax' or x'=u22a. But a=u216cms-2.

Therefore, x'=u2×162u2=8cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring