Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A butterfly is flying with a velocity. 42 m/s in North-East direction. Wind is slowly blowing at 1m/s from North to South. The resultant displacement of the butterfly in 3 s is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3 m

b

122m

c

15 m 

d

20 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The given situation can be represented as 

Question Image

 

 

 

 

 

In the above figure,  v1 is the speed of wind and v21  is the speed of butterfly with respect to wind 
So,  v21 can be given as 
v21=42cos450i^+42sin450j^ =42×12i^+42×12j^=4i^+4j^

And v1 can be given as v1=j^         velocity of butterfly can be given as 

v2=v1+v21=4i^+4j^j^=4i^+3j^            Displacement of butterfly,  D=v2×t

=(4i^+3j^)×3=12i^+9j^    magnitude of displacement, 

|D|=122+92=15m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring