Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor is connected to a 12 V battery through a resistance of 10Ω . It is found that the potential difference across the capacitor rises to 4.0 V in 1µS . Find the capacitance of the capacitor. 

(Given  ln32=0.405)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1μF

b

0.6μF

c

2μF

d

0.25 μF

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The charge on the capacitor during charging is given by Q=Q01et/RC .
Hence, the potential difference across the capacitor is
V=Q/C=Q0/C1et/RC
Here at t = 1µs , the potential difference is 4 V whereas the steady state potential difference is Q0/C=12V.S0,4V=12V1et/RC .Or,   1et/RC=13    Or,  et/RC=23
Or,    tRC=ln32=0.405 Or,  RC=t0.405=1μs0.405=2.469μs
Or,   C=2.46910Ω0.25μF
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring