Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor of 2μF is charged as shown in the diagram. When the switch S is turned to position 2 , the percentage of its stored energy dissipated is

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

75%

b

80%

c

0%

d

20%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 Initially, the energy stored in  2μF  capacitor is 

Ui=12CV2=122×10-6V2=V2×10-6 J

initially, the charge stored in  2μF capacitor is

Qi=CV=2×10-6V=2V×10-6 coulomb. When switch S is turned to position 2, the charge fl ows and both the capacitors share charges till a common potential VC is reached.

VC= total charge  total capacitance =2V×10-6(2+8)×10-6=V5 volt 

 Finally, the energy stored in both the capacitors 

Uf=12(2+8)×10-6V52=V25×10-6 J

% loss of energy, ΔU=Ui-UfUi×10%

=V2-V2/5×10-6V2×10-6×100%=80%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A capacitor of 2μF is charged as shown in the diagram. When the switch S is turned to position 2 , the percentage of its stored energy dissipated is