Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor of capacitance 2 μF is connected in the tank circuit of an oscillator oscillating with a frequency of 1 kHz. If the current flowing in the circuit is 2 mA, the voltage across the capacitor will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

79.5 V

b

0.32 V

c

159 V

d

0.16 V

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Reactance of capacitor or capacitive reactance is given by

XC=1ωC=12πfC

where f is frequency of the alternating current

Given, f=1 × 103 Hz, C = 2 × 106 F

    XC=12×3.14×103×2×106

=1034×3.14

Hence, voltage across the capacitor is

V=iXC=2×103×1034×3.14=0.16V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring