Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor of 2μf is charged to a potential of 4V. using a battery . And then the battery is disconnected and the charged capacitor is connected to an uncharged capacitor of 4μf capacitance. When the equilibrium is established the total energy stored in the capacitors is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16μJ

b

323μJ

c

163μJ

d

329μJ

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The situation is shown in figure, when the switch is closed the charge flows from 2μf capacitor to 4µf capacitor till both acquires the same potential 

Question Image

Let final common potential of capacitors is V, then from conservation of charge

2μf×4V=2μf×V+4μf×VV=86 Volt =43 Volt 

So total final energy stored in capacitors is. 

ΣU1=2μf×V22+4×V22ΣUf=62×432=163μJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring