Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor of 2 F (practically not possible to have a capacity of 2 F) is charged by a battery of 6 V. The battery is removed and circuit is made as shown. Switch is closed at time t=0. Choose the correct options.

A capacitor of2 F (practically not possible to have a capacity of 2 F) is  charged by a battery of 6 V, The battery is removed and circuit is made as  shown,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

At time t=0 current in the circuit is 2 A.

b

At time t=(6ln2) second, potential difference across capacitors is 3 V.

c

At time t=(6ln2) second, potential difference across 1Ω resistance is 1 V.

d

At time t=(6ln2) second, potential difference across 2Ω resistance is 2 V.

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

At t=0, emf of the circuit = PD across the capacitor =6 V.

i=61+2=2A

Half life of the circuit 

=(ln2)τC(ln2)CR=(6ln2)s

In half life time all values get halved. 

For example, 

VC=62=3 V

i=21=1 A

V1Ω=iR=1 V

V2Ω=iR=2 V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A capacitor of 2 F (practically not possible to have a capacity of 2 F) is charged by a battery of 6 V. The battery is removed and circuit is made as shown. Switch is closed at time t=0. Choose the correct options.