Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car acquires a velocity of 72kmph in 10 s after starting from rest. The correct options 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Acceleration is 2 ms-2

b

Average velocity is 10 ms-1

c

Distance travelled in this time is 100 m

d

Initial velocity is 5 ms-1

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that u = 0

(i) v=72 km/hr=72×518=20m/s t=10s,v=0 We can have a=v-ut a=2010=2m/s2 (ii) Average velocity =u+v2=0+202=10m/s (iii) Distance travelled s=ut+12at2 s=12×2×100=100m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A car acquires a velocity of 72kmph in 10 s after starting from rest. The correct options