Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.


A car is covering a distance of170 km in 2hours, partly at a speed of100 km/hrand partly at50 km/hr. The distance that is travelled at the speed of50 km/hr will be:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 km

b

40 km

c

30 km

d

60 km 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
The car is converting a distance = 170 km
And time taken = 2 hours
It is known that,
Time = distance / speed
Suppose x miles are travelled at a speed of 50 km/h, and 170 miles are travelled at a speed of 100 km/h.
So,
 x100+(170-x)50=2
x+2170-x100=2
x+240-2x=200 
x=140 km
So, distance travelled at the speed of 50 km/h
= (170−140) km
= 30 km
Thus, the correct option is 3.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring