Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car manufacturing company has two plants. plant P manufacturers 70% of cars and plant Q 30%. At plant P, 80% of the cars are rated as of standard quality and at plant Q 90% of the cars are rated as of standard quality A car is chosen at random and is found to be of standard quality. The chance that it has come from plant P is   

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5683

b

5283

c

5083

d

5583

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let  Eii=1,2 be the event that ith plant is selected and A be the event when a standard 

quality car is selected  PE1=70100andPE2=30100

andPA/E1=80100andPA/E2=90100

By Bayer’s Theorem, PE1/A=PE1.PA/E1PE1PA/E1+PE2PA/E2

=70100×8010070100×80100+30100×90100

=56005600+2700=5683.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring