Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car moves with a speed of 40 km/h for 15 minutes and then with a speed of 60 km/h for the next 15 minutes. The total distance covered by the car is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

A car moves with a speed of 40 km/h for 15 minutes and then with a speed of 60 km/h for the next 15 minutes.

Calculate the distance covered at 40 km/h:

Speed = 40 km/h
Time = 15 minutes = 15/60 hours = 0.25 hours
Distance = Speed × Time = 40 km/h × 0.25 hours = 10 km

Calculate the distance covered at 60 km/h:

Speed = 60 km/h
Time = 15 minutes = 15/60 hours = 0.25 hours
Distance = Speed × Time = 60 km/h × 0.25 hours = 15 km
Total distance covered:

Distance covered at 40 km/h = 10 km
Distance covered at 60 km/h = 15 km
Total Distance = 10 km + 15 km = 25 km

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring