Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car of mass 1000kg moves on a horizontal surface. If the road friction amounts to 10% of weight of the car and air resistance amounts to 2% of the weight, the power required to run the car at a uniform speed of 36 KMPH is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 kW

b

6 kW

c

112 kW

d

56 kW

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

v=36km/h=36×10003600=10m/s

m = 100kg

w=1000×10=10000N

froad=w×10100=1000N

fair=w×2100=200N

P=Fv

F=froad+fair

F=1000+200=1200N

Power P=1200×20=1200J/s

P=12kW

Hence the correct answer is 12kW.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring