Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car starts from rest and accelerates at uniform rate of 5 ms-2 for some time. It then moves with constant speed for some time, retards at the same uniform rate of 5ms-2and comes to rest. Total time for the journey is 25 s and average speed for the journey is 20 m/s. How long does the car move with constant speed?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 s

b

12 s

c

15 s

d

18 s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

As it has average velocity 20m/s and travels for 25 sec, the total distance travelled is 25 x20=500m. Assuming journey is with constant acceleration and retardation for time  t  (for both cases same magnitude and same initial or final velocity)

So distance travelled during this time=  2×12at2  and remaining time 25-2t with maximum velocity i.e. “at” then2×12at2+25-2tat= 500 at2+25at-2at2=500  here a=5 m/s2 5t2+125t-10t2=500  or, t2-25t+100=0 Solving,  we get t=5 or 20   20 is not possible as total time is more than 2t Time for constant velocity is  25-10=15

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring