Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car travels 120 metres in 4 seconds to the west, then in the east, it covers 60 metres in 2 seconds. Determine the average velocity of the car.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Distance is the path covered during the journey.

Distance = 120 metres + 60 metres = 180 metres

Displacement is the shortest distance between the initial and final point.

Displacement = 120 metres – 60 metres = 60 metres

Time = 4 seconds + 2 seconds = 6 seconds

V = Displacement/Time

    = 60 metres/6 seconds

     = 10 metres/second

Therefore, the average velocity is 10 metres/second.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A car travels 120 metres in 4 seconds to the west, then in the east, it covers 60 metres in 2 seconds. Determine the average velocity of the car.