Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car weighing 1200 kg is uniformly accelerated from rest and covers a distance of 40 m in 5 seconds. Calculate the work the car engine had to do during this time.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

146.4 kJ

b

153.6 kJ

c

98.6 kJ

d

76.8 kJ 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A car weighing 1200 kg is uniformly accelerated from rest and covers a distance of 40 m in 5 seconds. The work the car engine had to do during this time is 153.6 kJ.
Given:
mass, m=1200 kg
distance, s=40 m
time, t=5 s
initial velocity, u=0  [as car starts from the rest]
Using second equation of motion
s=ut+12at2      =0×t+12at2
             s= 12at2

             a=2st2
      =2×40(5)2
   a=8025 m/s2
Work done =F.s
           =ma×s  [as F=ma]
           =1200×8025×40
           =153600 J             =153.6 kJ
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring