Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Carnot engine having a perfect gas as the working substance is driven backward and is used for freezing water already at 0C. If the engine is driven by a 500 W electric motor having a efficiency of 60%, how long (in seconds) will it take to freeze 15 kg of water. Take 15C and 0C as the working temperatures of the engine and assume there are no heat losses in the refrigerating system. Latent heat of ice =333×103J/kg

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,    T1=273K​                 T2=15+273=280K​ Useful power  =ηP=0.6×500=300J/s​ We know that coefficient of performance ​β=Q2W=(T2T1T2)Q2=300×(273288273)=5460J/s​ Heat needed to melt the ice Q=mL=15×333×103J​ Time taken in freezing water t=QQ2=15×333×1035640=914.84s​

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring