Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Carnot refrigerator extracts heat from water at 00 C and rejects it to room at 24.40 C. The work required by the refrigerator for every 1 kg of water converted into ice (latent heat of ice = 336 kJ kg-1)  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24.4 kJ

b

336 kJ

c

30 kJ

d

11.2 kJ

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, m = 1 kg,

T1=24.4+273=297.4K,T2=0+273=273K

L=336kJkg1

Total heat produced per kg of mass,

 i.e. Q2=mL=1×336kJ

We know that,  Q1Q2=T1T2

 Q1=T1T2Q2=297.4273×336

=99926.4273kJ=366kJ

Work required by refrigerator,

W=Q1Q2=366336=30kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring