Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cart is moving horizontally along a straight line with a constant speed of 30 ms-1. A projectile is to be fired from the moving cart in such a way that it will return to the cart (at the same point on cart) after the cart has moved 80 m. At what velocity (relative to the cart) must projectile be fired? (Take, g = 10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10ms-1

b

203 ms-1

c

403 ms-1

d

803 ms-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The time taken by cart to cover 80 m,

sv=8030=83 s

The projectile must be fired (relative to cart) in vertically upward direction.

 i.e.   a=-g=-10 ms-2,v'=0 and t=8/32=43 s

  v'=u+at or 0=u-10×43 or u=403 ms-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cart is moving horizontally along a straight line with a constant speed of 30 ms-1. A projectile is to be fired from the moving cart in such a way that it will return to the cart (at the same point on cart) after the cart has moved 80 m. At what velocity (relative to the cart) must projectile be fired? (Take, g = 10 ms-2)