Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cathode ray tube contains a pair of parallel metal plates 1.0 cm apart and 3 .0 cm long. A narrow horizontal beam of electrons with a velocity of 3×107ms1is passed down the tube midway between the two plates. When a potential difference of 550 V is maintained across the plates. it is found that the electron beam is so deflected that it just strikes the end of one of the plates. Then the specific charge of an electron (that is, the ratio of its charge to mass) in C/kg is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.6×1014C/kg

b

1.8×1011C/kg

c

3.6×1012C/kg

d

1.8×109C/kg

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

here  y=12cm=0.5×102ml=3cm=3×102mandv=3×107ms1Potential  difference,  V=550voltsl=vt  or  t=1vy=12at2=12eEmt2v2=12eVdm×l2v20.5×102=12em5501×102×3×1023×107em=2×0.5×102×1×102×9×1014550×3×1022=1.8×1011C/kg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring