Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cell of emf of 1.5V is connected in series with a potentiometer wire of 10m length and a resistance of 2980Ω in primary circuit. Resistance of potentiometer wire is 2Ω/m . A thermocouple with one junction in hot oil and the other in melting ice has a  balancing point at 450cm then the thermo emf generated is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.5V

b

0.045V

c

0.0045V

d

0.45V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

E = emf of cell = 1.5V
E' = emf of thermocouple = ?
RP= resistance of potentiometer wire =20Ω
RT= total resistance = 2980 + 20 = 3000Ω

L=length of wire=10m

E=E×RP×lr+Rs+RpL;E=1.5×20×4.53000×10=4.5×103;E=0.0045 volt 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring