Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A certain amount of ice is supplied heat at a constant rate for 7 minutes. For the first one minute the temperature rises uniformly with time. Then, it remains constant for the next 4 minutes and again the temperature rises at uniform rate for the last two minutes. Calculate the final temperature at the end of seven minutes.

(Given, L of ice =336×103J/kg and specific heat of water =4200J/kg-K )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 θ=35°C

b

 θ=40°C

c

 θ=45°C

d

 θ=30°C

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Let heat is supplied at a constant rate of (α)Jmin. In 4 minutes, (when temperature remains constant) ice will be melting.

 mL=(4) α

  αm=L4=336×1034

 =84 ×103J/min-kg

Now in last two minutes,

Q=msΔθ

  (α)(2)=(m)(4200)θ-0°C

 Substituting the value of αm we get, 

 θ=40°C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring