Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A certain dye absorbs light of λ=4000  Ao and then fluoresces light of 5000  Ao. Assuming that under given conditions 50% of the absorbed energy is re-emitted out as fluorescence, calculate the ratio of number of quanta emitted out to the number of quanta absorbed.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

58

b

85

c

38

d

83

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Eemitted  =50100×  EabsorbedNo.  of  emitted  photons  ×  Energy  of  emitted  photon=                                         50100×   No.  of  absorbed  photon  ×  Energy  of  absorbed  photon.    ne×   124005000=50100×  na×124004000(since E=hCλ; hC =12400eV.Ao)    nena=58.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring