Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A charged dust particle of radius 5x10-7 m is located in a horizontal electric field having an intensity of 6.28 x 105 Vm-1. The surrounding medium is air with coefficient of viscosity η=1.6×105 Nsm2. If this particle moves with a uniform horizontal speed 0.02 ms-1, find the number of electrons in it.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 30.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The horizontal force on dust particle is F = qE
If v is speed of particle in air, then by Stoke's Law,
Viscous force =6πηrv
For uniform speed v, we have
 qE=6πηrv
If n is the number of excess electrons, then q=ne
 neE=6πηrv n=6πηrveE
Substituting given values 
n=6×3.14×1.6×105×5×107×0.021.6×1019×6.28×105
 n = 30

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring