Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A charged particle is accelerated through a potential difference of 12kV  and acquires a speed of 10×106ms1 . It is then injected perpendicularly into a magnetic field of strength 0.2T . Find the radius (in cm) of the circle described by it.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 12.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V=12kV E=Vl NowF=qE=qVl or, a=Fm=qVmlu=1×106m/s or u=2×qVml×l=2×qm×12×103 or 1×106=2×qm×12×1031012=24×103×qmmq=24×1031012=24×109r=muqB=24×109×1×1062×101=12×102m=12cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A charged particle is accelerated through a potential difference of 12kV  and acquires a speed of 1⋅0×106ms−1 . It is then injected perpendicularly into a magnetic field of strength 0.2T . Find the radius (in cm) of the circle described by it.