Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A charged particle projected in a magnetic field B=10kT from the origin in x – y plane. The particle moves in a circle and just touches a straight line y=5(m) at x=53(m) . The mass of particle = 5 × 10-5 kg charge = 1μC.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the particle moves in a helical path

b

the particle is projected at an angle 600 with x-axis

c

the radius of curvature at (53,5) is 10 m

d

the speed of the particle is 2 m/s

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The trajectory of the particle will be a circle with its centre in the fourth quadrant , it touches the line y = 5 and passes through the origin .

We can write , R2 = 532 +R - 52 R = 10 m.

Angular frequency ω = qBm =0.2 rad/s

 Therefore v = Rω =2 m/s .

The arc of the circle starting from the origin upto the point of tangency with the line y = 5, subtends an angle of tan-110-553 =300

So angle between the velocity vector and x axis = 900-300 =600

 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring