Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circuit consists of two capacitors, a 24V battery and an AC source connected as shown in figure. The AC voltage is given by ε=(20cos120πt)V, where t is in second.

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Charge on capacitor C2 as function of time Q2=(30μC)cos(120πt)+36μC

b

Steady state current is 33.9 mA sin(120πt+π)

c

Maximum energy stored in capacitor C1 and C2 is 36mJ

d

Minimum energy stored in capacitors C1 and C2 is 36μJ

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

E=24+20cos120πt Charge on C2 Q2=EC2=(24+20cos120πt)1.5μC=36+30cos120πtμC

Question Image

 

 

 

 

 

 

i2=dQ2dt=30×120πsin(120πt)i1=dQdt=ddt(24+20cos(120πt)3μC)=60×120πtsin(120πt)i=i1+i2=90×120πtsin(120πt)i=33.9sin(120πt+π)mA
Minimum energy stored
=12CV2=12(3+1.5)(4)2μJ =36μJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring