Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circuit draws a power of 550 watt from a source of 220volt, 50 Hz. The power factor of the circuit is 0.8 and the current lags in phase behind the potential difference. To make the power factor of the circuit as 1.0, capacitance of 15  nμF  will have to be connected with it. Find the value of n to the nearest integer

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

As the current lags behind the potential difference, the circuit contains resistance and inductance. 
Power, P = vrms irms  cosϕ
Here, irms=VrmsZ, where Z
 =[R2+(ωL)2)]
P=Vrms2×cosϕZ or  Z=Vrms2×cosϕP
So,  Z=(220)2×0.8550=70.4  ohm
Now, power factor cos  ϕ=RZ
or R = Z  cosϕ
 R = 70.4 0.8 = 56.32 ohm 
Further,  Z2=R2+(ωL)2
or   (ωL)=(Z2R2)
or  ωL=(70.4)2(56.32)2=4.22Ω
When the capacitor is connected in the circuit, 
Z=[R2+(ωL1ωC)2]

and  cosϕ=R[R2+(ωL1ωC)2]

when  cosϕ=1,  ωL=1ωC

 C=1ω(ωL)=12πf(ωL)=1(2×3.14×50)×(42.2)      =75×106F=75μF

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring