Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular coil of 500 turns of wire has an enclosed area of 0.1m2 per turn. It is kept perpendicular to a magnetic field of induction 0.2T and rotated by 1800  About a diameter perpendicular to the field in 0.1 sec.  How much charge will pass when the coil is connected to a galvanometer with a Combined resistance of 50 ohms.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.2C

b

0.4C

c

2C

d

4C

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

N=500,A=0.1m2perturn,B=0.2T,t=0.1s

It is rotated by 1800  about a diameter

R=50Ω

q=2BANR=2×0.2×0.1×50050

      =0.4C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring