Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular coil of radius 25cm, carries a current of 50A. If it has 35 turns, the flux density at the centre of the coil will be _______ Wb / m2.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2π × 10-3

b

1.4 π × 10-3

c

π × 10-3

d

14 π × 10-3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Radius(r) = 25 cm = 25 x 10-2 m,  current(I) = 50A.

Number of turns(n)= 35,  Permeability of free space, μ0= 4π×10-7 H/m

The flux density at the centre of the coil is given as: 

B=nμ0i2r
=35×4π×107×502×25×102

B= 1.4 π × 10-3 Wb/m2

Therefore, 1.4 π × 10-3 is the correct response.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring