Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular coil of radius 8.0 cm and 20 turns is rotated about its vertical diameter with an angular speed of 50 rad s-1   in a uniform horizontal magnetic field  3.0×10-2T  of .  The maximum emf induced the coil will be ________ ×102 volt.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 60.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, radius of circular coil, r = 8.0 cm = 0.08 m

Number of turns, N = 20

Angular speed of coil, ω = 50 rad s-1

Magnetic field, B=3.0×10-2 T

The maximum emf induced in a coil can be expressed as

                   ε = ω NBA

Here, A is the area of coil.

                 ε = NB ω ( πr2 )

Substituting the given values, we get

                  ε=20×3.0×102×50×π×(0.08)2  =60.3×102V  60×102V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring