Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular coil of 70 turns and radius 5cm carrying a current of 8A is suspended vertically in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 1.5T. The field lines make an angle of 300 with  the normal of the coil then the magnitude of the counter torque that must be applied to prevent the coil from turning is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

33Nm

b

3.3Nm

c

3.3×10-4Nm

d

3.3×10-2Nm 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

N=70, r=5cm=5×10-2m,I=8A B=1.5T,θ=300 

The counter torque to prevent the coil from turning will be equal and opposite to the torque acting  on the coil,

Therefore, T=NIAB sinθ=NIπr2Bsin300

=70×8×3.14×5×10-22×1.5×12=3.297Nm=3.3Nm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring