Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular disk of radius R meter and mass M kg is rotating around the axis perpendicular to the disk. An external torque is applied to the disk such that θ(t) = 5t2 – 8t, where θ(t) is the angular position of the rotating disc as a function of time t. How much power is delivered by the applied torque, when t = 2s?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

108 MR2

b

72 MR2

c

8 MR2

d

60 MR2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We are given the angular position function of a rotating disk:

θ(t)=5t28t\theta(t) = 5t^2 - 8t

We need to find the power delivered by the applied torque at t=2t = 2 seconds.

Step 1: Find Angular Velocity

Angular velocity ω(t)\omega(t) is the first derivative of θ(t)\theta(t):

ω(t)=dθdt=ddt(5t28t)\omega(t) = \frac{d\theta}{dt} = \frac{d}{dt} (5t^2 - 8t)

 ω(t)=10t8\omega(t) = 10t - 8

At t=2t = 2:

ω(2)=10(2)8=208=12 rad/s\omega(2) = 10(2) - 8 = 20 - 8 = 12 \text{ rad/s}

Step 2: Find Angular Acceleration

Angular acceleration α(t)\alpha(t) is the first derivative of ω(t)\omega(t):

α(t)=dωdt=ddt(10t8)\alpha(t) = \frac{d\omega}{dt} = \frac{d}{dt} (10t - 8)

 α(t)=10 rad/s2\alpha(t) = 10 \text{ rad/s}^2

Since α\alpha is constant, the torque applied is also constant.

Step 3: Find Torque

The torque τ\tau is given by:

τ=Iα\tau = I \alpha

where II is the moment of inertia of a circular disk about its perpendicular axis:

I=12MR2I = \frac{1}{2} M R^2

So,

τ=(12MR2)(10)\tau = \left(\frac{1}{2} M R^2 \right) (10)

 τ=5MR2\tau = 5 M R^2 

Step 4: Find Power

The power delivered by the applied torque is:

P=τωP = \tau \omega

Substituting the values:

P=(5MR2)(12)P = (5 M R^2) (12)

 P=60MR2 wattsP = 60 M R^2 \text{ watts} 

Final Answer:

The power delivered by the applied torque at t=2st = 2s is 60MR260 M R^2 watts.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring