Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A circular loop of radius a=8cm and carrying a current I2=1A is placed near an infinitely long straight wire carrying a current I1=1Aas shown in the figure. The straight wire and circular loop are coplanar. The distance of the centre of the loop from the wire is b=10 cm. The force of interaction between the straight wire and the loop is 3×10-7 N. Find the value of n.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Consider an element on the circular loop at an angle θwith the horizontal. From the symmetry of the figure, only the horizontal component will contribute in net fore. Therefore

dF=2(dF1)cosθ=2(μ0I12π(bacosθ))(I2adθ)cosθ

F=μ0I1I2aπ0πcosθdθ(bacosθ)

F=μ0I1I2(bb2a21)=1×4π×107(1061)

Question Image

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring